Pohoří Al Hadžar je díky své nádherné horské krajině a chladnějším teplotám samo o sobě důvodem, proč do Ománu cestovat, bez ohledu na další krásy a atrakce sultanátu. Pohoří Hadžar vytváří nádhernou a dramatickou scenérii. Pobyt v horách je skvělou základnou pro poznávání celého regionu. Máte rádi horskou turistiku? Pak neváhejte. Budete unešeni krásou zdejší krajiny.
Kdy cestovat: říjen - duben
Kam cestovat: Omán
Kolik času potřebuji: 3 - 6 nocí
Džebel Achdar: hory, treky, chladné klima
Džebel Achdar, v překladu název znamená Zelené hory. Je to horský masív, který se táhne v délce 300 km od severu k jihu, a jehož vrcholky dosahují výšky 3.000 m. Je součástí pohoří Hadžar a pro nás je jedním z nejkrásnějších míst v Ománu. Je to také jedno z nejchladnějších míst, kde je po celý rok o 15 °C chladněji než v Maskatu. V zimě nahoře dokonce sněží.
Milovníci horské turistiky zde najdou značené stezky různé obtížnosti, ale vždy s krásnými výhledy a skvostnou nedotčenou přírodou. Na některých stezkách je třeba popasovat se s prudkými svahy a skalnatým terénem. Z náhorní plošiny Saiq si můžete vychutnat úchvatné výhledy na vesnice a terasovitá políčka a farmy pod vámi. Srázy a svahy někde zdoláváte po ferratách, jinde šlapete v kamení a po skalách. Vyrazit můžete sami nebo s místním průvodcem, který vám ukáže i “tajné” stezky a skrytá zákoutí.
V horách Džebel Achdar najdete poklidné ománské vesnice (některé jsou opuštěné), svahy pokryté terasovitými farmami a zavlažovanými kanály falaj, kolem kterých jsou roztroušeny sady granátových jablek, broskví, jablek, meruněk a vlašských ořechů. Na jaře jsou pláně Džebel Achdar pokryty růžovými damaškovými růžemi. Destilovaná růžová voda se používá při vaření i jako parfém – je to luxusní dárek, který si z Ománu můžete přivézt.
Džebel Šams: pozoruhodné výhledy v pohoří Hadžar
Vydejte se na vyhlídku na Džebel Šams, nejvyšší vrchol Ománu ve výšce 3009 m v pohoří Hadžar, a uspořádejte si tu piknik na náhorní plošině s dramatickými výhledy do kaňonu. Vrchol Džebel Šams patří armádě a přístup je zakázaný. Přesto milovníci pěší turistiky nepřijdou zkrátka. Mohou se vydat na výpravu kaňony Wadi Ghul a Wadi Nakhr, které jsou obklopeny rozeklanými vápencovými stěnami. Co taková pětihodinová túra po staré oslí stezce s pozoruhodnými výhledy do kraje? Stezka končí v opuštěné vesnici As Sab. Další trasy vás zavedou do vesnic, na farmy, datlové plantáže a k přírodním jezírkům skrytým mezi skalnatou krajinou.
Wadi Ghul: Velký kaňon Arábie
Vysoko na jižních svazích Džebel Šams, nejvyššího vrcholu pohoří Hadžar, vyhloubila příroda kaňon tak hluboký a velkolepý, že se mu říká Velký kaňon Arábie. Střídající se pásy odolného vápence a úzké lavice z měkčích břidlic vytvořily propastné stěny této 1000 m hluboké soutěsky. Do jejích hlubin můžete nahlédnout ze stezky “Balcony Walk” – 6 km dlouhé úchvatné túry.
„Wádí“ je arabský výraz pro údolí, která bývají zaplavena vodou. Vádí bývají po velkou část roku suchá, ale během monzunů se naplní vodou a vytvoří nádherné zelené oázy. Ve vádí kráčíte pěšky, brodíte se, plavete, slézáte skály. Nad vámi se tyčí kolmé stěny kaňonu vyhloubeného desítky metrů hluboko. Je to adrenalin a lázeň pro oči i duši současně. „Omán je úrodná země potoků, stromů, sadů a palmových hájů,“ napsal ve 14. století marocký cestovatel Ibn Battuta. Toto tvrzení platí dodnes a není lepší způsob, jak tuto zemi objevit, než projít její úžasná vádí. Poskytují chlad, stín a díky zavlažování i sady plné ovoce.
V Sharqiya Sands, také známé také jako Wahiba Sands, vás obklopí zvlněné duny a pouštní vegetace. Písečné duny se před vámi táhnou jako nekonečný oceán písku. Při slunci položeném nízko na obzorem poušť působí, jako by byla stvořena ze zlata. Tyto větrem tvarované duny, z nichž některé dosahují výšky až 100 m, patří do jedné z nejkrásnějších písečných pouští na světě. Wahiba Sands se rozkládá na ploše zhruba 180 x 80 km. Přespat uprostřed pouště v některém z luxusních kempů je životní zážitek. Obloha plná hvězd a ticho vás obklopí a vstoupí do vaší duše. Na noc v poušti nikdy nezapomenete.
Poloostrov Musandam s okolními ostrovy je nejsevernějším cípem Ománu. Skály vystupují přímo z tyrkysového moře. Mezi srázy skal jsou “vytesané” úzké zátoky. Výhledy, které se vám tu otevřou, jsou často přirovnávány k norským fjordům. Musandan přitahuje návštěvníky svojí vznešenou krajinou rozeklaných vrcholků pohoří Hadžar.
Hlavní město Ománu vás nadchne svojí atmosférou a vtáhne vás do poetické Arábie. Ve starém Maskatu najdete tradiční trhy, kolem vás stojí staré nízkopodlažní nabílené domy a na pozadí ční vyschlé holé kopce a skály. Na nábřeží zajdete do čajovny nebo se stavíte v některé z restaurací. Projdete se po pobřežní promenádě ve starém městě. Nebo naopak objevíte tradiční, avšak moderní Královskou operu a Velkou mešitu sultána Kábúse. Maskat je skvělým místem, odkud můžete vyrážet na výlety do okolí.
Omán stál na křižovatce starých obchodních tras z Indie do Evropy, které bylo třeba bránit a zajistit bezpečný průchod obchodních karavan… a samozřejmě vybrat cla a daně. Stejně jako ománští námořníci kontrolovali celé pobřeží východní Afriky od Somálska po Tanzanii, tak pozemní obchodní trasy byly pod kontrolou Ománců a zdrojem velkých příjmů. Takový poklad bylo třeba bránit i silou… Pevnosti a hrady jsou toho dokladem.
Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.