Mezi Chile a Peru už léta zuří hádky o to, kdo jako první vytvořil silný likér známý jako pisco – a kdo ho dnes umí vyrobit nejlepší. Pokud chcete “zasáhnout” do této “války”, budete muset navštívit údolí Elqui a zdejší příhodně pojmenované letovisko Pisco Elqui – a ochutnat tuto ohnivou vodu přímo u zdroje.
Kdy cestovat: Říjen - duben
Kam cestovat: Chile
Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci
V údolí Elqui najdete lokální producenty pisca, jako jsou Fundo los Nichos a Doña Josefa, kteří své výrobky prodávají pouze v této oblasti, nebo také známé značky jako je Mistral, které jsou v prodeji také v chilské maloobchodní síti. Téměř všechny lihovary mají degustační místnosti a mnohé nabízejí prohlídky a skvělé obědy.
V 16. století španělští conquistadoři přivezli vinnou révu do Jižní Ameriky,
aby z ní vyráběli vlastní víno. Z hroznů, které se nepoužily na výrobu vína, pak vzniklo Pisco. Není jisté, která země vyrobila Pisco jako první – zda Peru nebo Chile. Ale je to vlastně jedno. Za nejlepší pisco je obecně považováno to, které pochází z údolí Ica v Peru nebo z oblasti Elqui v Chile. Nejlépe se pije čisté nebo v nápoji Pisco Sour, který obsahuje limetkovou šťávu, cukr a vaječný bílek.
Již před 5.000 lety vyvinul chilský kmen Chinchorro techniku mumifikace. Mrtvola byla zbavena svalů a za pomoci hůlek a jílu bylo tělo vyztuženo a vytvarováno. Na tváře a pohlavní orgány použili minerální pigmenty a detaily vymodelovali. Důraz byl kladen na ústa a otevřené oči. Tělo tak vypadá jako “živé”. Celé tělo pak potřeli manganem a vznikla černá lesklá mumie… to musíte vidět.
Žádné jiné obydlené místo na naší planetě není tak izolované jako Velikonoční ostrov – Rapa Nui. Právě tato osamocenost (nejbližší sousedi žiji 1.900 km daleko) mu dodává autenticitu a auru fascinujícího tajemna. Objevte jedinečnou kulturu obyvatel Rapa Nui, ochutnejte typickou gastronomii, kupte si místní produkty, jako např. proslulý med z Rapa Nui… a především poodkryjte tajemství kamenných soch moai, kterých je na ostrově více než 800.
Chcete-li ochutnat to nelepší chilské víno, musíte za ním do Chile. Ta nejlepší vinařství prodávají svoji produkci doma a “dobré“ víno se z Chile nevyváží. Užijete si atmosféru farem položených v krásné a rozmanité přírodě od vinic pod vrcholky zasněžených And po zvlněnou krajinu středního Chile. Tradice výroby vína se datuje již od 16. století, kdy španělští dobyvatelé přivezli do oblasti vinnou révu.
Rádi zajdete po setmění do baru a domů se vracíte nad ránem? V Santiagu si noci užijete, v barech se začíná žít s půlnocí a rej se nezastaví až do východu slunce. Bohémská čtvrť Bellavista je středem chilského nočního života s bary a kluby, které uspokojí milovníky všech hudebních stylů.
Poušť Atacama, rozprostírající se na severu Chile sevřená mezi Andami a Tichým oceánem, je nejsušší nepolární poušť na planetě, kde prý nepršelo už 500 let, 150 let bez srážek je prokázaných. Nelítostné slunce a pouštní větry vytvořily během tisíciletí krajinu jako z jiného světa s měsíčními údolími, vysokohorskými lagunami, rozpukanými solnými pláněmi a nekonečnými horizonty. Atacama je plná přírodních zázraků včetně horkých pramenů pro vaši lázeň ve výšce až 4.500 m nad mořem.
Pobřeží Chile lemuje asi 5 000 ostrovů a ostrůvků. Většina z nich je neobydlená a bez lodi nepřístupná. Právě odlehlost a nulové osídlení činí plavbu po chilských fjordech naprosto jedinečnou. Jste uprostřed úchvatné přírody. Není jinak moc možností, jak prozkoumat patagonské fjordy a těžko přístupné zátoky jinak než právě lodí.
Torres del Paine jsou velkolepě tvarované žulové skály a masívy, které se tyčí nad krajinou plnou jezer a ledovců. Jste tu možná v nejneuvěřitelnějším národním parku Jižní Ameriky. Je to srdce horské turistiky a zjistíte, proč je Patagonie známá jako „Konec Světa“. Samotný park je obrovský – rozkládá se na ploše 2.400 km2 a pro outdoorové nadšence je to splněný sen – budete se zde cítit jako „dítě v cukrárně“, které se snaží přijít na to, kterou sladkost chce ochutnat jako první.
Vrže to, třese se to, a funguje to. Lanovky jsou v kopcovitém Valparaísu nezbytným dopravním prostředkem už od roku 1883. Dodnes jich tu funguje 16 a Valparaíso drží světový rekord v počtu zubaček na jedno město. Spolu s barevnými fasádami domů, hudebníky a zpěváky v uličkách patří právě lanovky k Valparaísu jako Karlův most k Praze.
Zapomeňte na stres, shon a oddejte se horkým pramenům, které vyvěrají v různých částech země. Stejně jako je Chile rozmanitá země, tak i prameny nabídnou odlišné zážitky. Poblíž San Pedro de Atacama relaxujete v horké lázni ve výšce 4.300 metrů nad mořem a lázeň dokreslí výhledy do nekonečné Atacamy. V centrální oblasti si k lázni dopřejete vybrané gurmánské zážitky – tato oblast je proslavená skvělou kuchyní. A konečně, horké prameny s luxusním zázemím najdete na jihu Chile.
Chilský region Araukánie se rozkládá v jižní části středního Chile, těsně nad jezerní oblastí a pod centrální planinou. Sopek je tu tolik a každá je jiná, že jedna dovolená vám stačit nebude. Právě sem míří milovníci hor, horské turistiky a treků. Je to úžasná část Chile pro každého, kdo miluje horskou turistiku a troufne si vystoupat na aktivní vulkán… bez ohledu na kondici a zkušenosti se najde ta správná sopka pro každého.
Chybí vám v létě lyžování? Přidejte se k českým i světovým lyžařům, kteří v chilských lyžařských střediscích už poctivě trénují na novou sezonu, a vyrazte si zalyžovat během našich letních prázdnin. V Chile nasněžilo, vrcholky And jsou pokryté prašanem a střediska vítají své hosty. Že je to bláznivé? Ano, no a? A není to lepší než ležet u moře v Řecku nebo na Maledivách?
Větrem bičovaná chilská Patagonie přitahuje cestovatele s touhou po nedotčené přírodě. Patagonské ledovce se pomalu sesouvají do smaragdových jezer, divoké fjordy se táhnou mezi okolními lesy a vrcholky And mizí v šedivých mracích. Patagonie lákala Magellana, Darwina a dokonce i Butche Cassidyho a Sundance Kida.
Po příchodu španělských dobyvatel v 16. století do Chile z původních indiánských kultur moc nezbylo. Mapučové si své tradice dokázali uchovat po dobu kolonizace, a dokáží to i v dnešní moderní době. My můžeme jen obdivovat, jak žijí v harmonii s přírodou. Jak sami říkají: “Planeta země je naše matka “Pacha Mama”. Je naším domovem a musíme s ní a přírodou žít v harmonii, úctě a lásce.” Mapučové to dokáží…
Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.