Casablanca znamená ve španělštině „bílý dům“ a je pojmenována podle bělostných maurských budov, které se rozprostírají od pobřeží a dnes se mísí s věžáky a francouzskou koloniální architekturou. I když si při vzpomínce na Casablancu snadno představíme scény ze stejnojmenného filmu z roku 1942, ve skutečnosti se zde žádné záběry nenatáčely. Místo Casablancy, jejího alter ega z filmového plátna, tu najdete moderní město, kam přicházejí ambiciózní mladí Maročané, aby zde začali podnikat, a kde si v mezinárodních restauracích můžete odpočinout od tradičních tajinů.
Kdy cestovat: celoročně
Kam cestovat: Maroko
Kolik času potřebuji: 1 noc
Casablancu založili Berbeři v 7. století, později ji osídlily arabské kmeny a evropští kolonisté z Portugalska, Španělska a Francie. Výsledkem je město s rozmanitými kulturami a architekturou, kde je přístup k životu o kus liberálnější než ve zbytku země.
Většina návštěvníků Casablanky sem zavítá spíše z nutných důvodů, ať už před odletem nebo po příletu, než aby město navštívilo pro jeho kouzlo. Je pravda, že se nedá srovnávat s daleko atraktivnějšími marockými městy Marrákeš a Fez. Je to město, které se dívá spíše do budoucnosti než do minulosti.
Ať jste kdekoli ve městě, nemůžete si nevšimnout mešity Hassana II, která je dominantou města. Byla postavena v letech 1980-1993 a pracovalo na ní až 10.000 umělců a řemeslníků. Pyšně se tyčí na pobřeží a shlíží na Atlantický oceán. Je to jedna z pouhých dvou mešit v zemi, která je otevřená i nemuslimům; prohlídky jejího interiéru s průvodcem probíhají po celý den mezi modlitbami. Její modlitební sál je skutečně rozlehlý, pojme až 25 000 lidí, dalších 80 000 lidí se vejde na nádvoří.
Uvnitř vás průvodce seznámí s konstrukcí mešity a jejími hlavními prvky. Poté můžete obdivovat mozaiky, mramorové sloupy, nosné oblouky a vyřezávané a malované dřevěné stropy. Neobvyklým prvkem modlitebního sálu je jeho zatahovací střecha, která umožňuje lidem konat bohoslužby za denního světla nebo pod noční oblohou.
V jihovýchodní části Casablanky, ve čtvrti Quartier Habous neboli Nouvelle Medina (Nová Medina), se nacházejí malá tržiště s místními potravinami a řemeslnými výrobky, od kožených tašek po pestře malovanou keramiku. Čtvrť, kterou založili Francouzi ve 20. letech 20. století, je tvořena směsicí koloniálních, art deco a tradičních budov, které jsou rozděleny malými náměstíčky lemovanými stromy. Ačkoli jsou uličky mediny mnohem menší než marrákešské súky, stále je v nich pravá arabská atmosféra.
Marrákeš, známý jako Rudé město, je proslulý svou starou medinou, četnými súky, starobylými paláci, jako je palác Badi a palác Bahia, pozoruhodnou mešitou Koutoubia, slavným náměstím Jemaa el-Fna a královskou hrobkou. Najdete tu lázně pro potěchu těla i duše a skvěle se tu najíte. Marrákeš vždy lákal umělce a volnomyšlenkáře z celého světa. Objevíte jeho kouzlo i vy?
Fez již dávno přitahoval učence a filozofy, matematiky a právníky, astronomy a teology. Řemeslníci jim stavěli domy a paláce, králové obdarovávali mešity a medresy (náboženské školy) a obchodníci nabízeli exotické zboží z hedvábných cest a subsaharských obchodních stezek. Přestože Fez na počátku 19. století ztratil svůj vliv, zůstává mimořádně sebevědomým městem, jehož kulturní a duchovní linie návštěvníky okouzluje. V největší městské oblasti na světě bez aut zůstalo něco ze středověku: oslíci vozí zboží po spletitých uličkách a drobní řemeslníci se snaží vydělat si na živobytí stejně jako jejich předci.
Pohled na modře nabarvené domy v Chefchaouenu položené uprostřed rezavě červeného pohoří Rif posetého zelenými keři nabídne úchvatnou podívanou. Modré město, jak je Chefchaouen nazýván, je zastávkou mezi Fezem a Tangerem. Ve fotogenickém starém městě můžete strávit den touláním se úzkými uličkami, ať už s průvodcem, nebo na vlastní pěst. Proč jsou domy nabarvené na sytou modrou? To je dodnes záhada.
Rozlehlá a vyprahlá poušť Sahara je největší písečnou pouští na světě. Je rozlehlá, pustá a její krajina je skutečně nadpozemská. Od dun až po oázy – je tu toho tolik k prozkoumání. A protože je to drsné a životu nepřející prostředí, které se neustále mění, nikdy se tu nemůžete nudit.
Riad je tradiční marocký luxusní palác (dům) s vnitřní zahradou a dvorem, kde zažijete opravdovou atmosféru starých marockých časů v moderním pojetí. Často se jedná o bývalé domy obchodníků a šlechticů, které byly modernizovány pro pohodlí dnešních hostů. Většina z nich má střešní terasu, malý bazén a někdy i lázně a hammam. Některé luxusnější riady se pyšní zahradami plnými zelených pomerančovníků, zdobených fontán a skrytých malých koutků, kde si můžete vychutnat mátový čaj nebo luxusní soukromou večeři.
Jen kousek od Fezu leží další královské město Meknes. Osudy Meknesu, původně malého tržního města, se dramaticky změnily, když se v 17. století ujal vlády sultán Moulay Ismail. Pro královský dvůr byly postaveny obrovské paláce, harémy a kilometry hradeb s klenutými branami. Byl to krutý vládce, jehož odkaz je živý dodnes.
V Atlasu najdete úrodná údolí, vysoké zasněžené štíty hor, mnoho tras pro pěší turistiku i stezky pro horská kola. Na svých cestách objevíte odlehlé vesnice a nad vámi se budou tyčit zasněžené vrcholky nejvyššího pohoří severní Afriky. V neposlední řadě sem můžete vyrazit na prašné cesty ve vozech 4×4.
Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.