Mírumilovná provincie KwaZulu Natal na východě Jihoafrické republiky byla kdysi dějištěm krvavých bitev mezi kmeny Zulů, Brity a Búry. Pokud vás zajímá historie, vypravte se na bojiště po cestě do Dračích hor a projděte si s průvodcem tato místa, která jsou tak zásadní pro pochopení jihoafrických dějin.
Kdy cestovat: celoročně
Kam cestovat: Jihoafrická republika
Kolik času potřebuji: 2 - 3 noci
Ze zelených otevřených plání vystupují do výšky skalní útvary, na obzoru jsou v dálce vidět Dračí hory. Jste v “Battlefields” (bitevní pole). Dnes je to klidná pohodová krajina, ale v 19. století byla tato oblast severního KwaZulu-Natal bojištěm, když se britské, búrské a zuluské armády střetly v několika krvavých válkách. Tisíce lidí byly zabity a jejich těla byla v některých případech pohřbena pod hromadami bílých kamenů, které stále můžete vidět rozseté po krajině (země byla příliš tvrdá na to, aby se daly vykopat tradiční hroby).
V doprovodu některých z nejlepších průvodců této oblasti si můžete bojiště projít. Když si prohlédnete krajinu a pozůstatky kamenných pevností, váš průvodce vám podrobně vylíčí události, které vedly k bitvám, taktiku v boji a životy zúčastněných bojovníků Zulu i britských vojáků. Battlefields je země, která odráží jihoafrickou krutou minulost. Když se ubytujete v této oblasti a vyrazíte na půldenní nebo celodenní prohlídku každého bojiště, pochopíte jihoafrickou historii a mentalitu dnešních obyvatel – Britů, Búrů i kmene Zulu. Naši zkušení průvodci oživují historii mnoha příběhy. Nudu tu nezažijete. Jako bonus se setkáte zblízka s jihoafrickým venkovem.
Kdy navštívit Battlefields
Bojiště můžete navštívit v kteroukoli roční dobu, teploty zůstávají příjemné i v zimě. Mějte na paměti, že déšť je pravděpodobnější mezi listopadem a březnem.
Bojiště Isandlwana a Rorke’s Drift – Britové vs Zulu
Tyto dvě bitvy se odehrály ve stejný den (22. ledna 1879) a obvykle je projdete v rámci jedné celodenní prohlídky. V malé skupině nebo privátně vás vede průvodce, který je odborníkem v této oblasti a může vám odpovědět na jakékoli otázky, které máte, když se budete toulat kolem.
Jedenáct dní poté, co Britové napadli Zululand – domov nejsilnějšího afrického kmene Zulu – asi 20 000 zuluských válečníků zaútočilo na britské síly a přemohlo je na úpatí kopce Isandlwana. Váš průvodce popíše, jak Zuluové vytvořili formaci s „buvolími rohy“ a jak touto vlastní taktikou obklíčili Brity ze všech stran, než zaútočili. Všichni kromě 300 z 1500 britských vojáků byli zabiti. O bitvě u Isandlwana se dodnes učí na britských vojenských školách jako a jedné z nejhorších porážek britské koloniální armády.
Když se díváte na bojiště z vyvýšené pozice, je těžké pochopit vytrvalost a statečnost zuluských válečníků, když útočili do britských jednotek vybavených střelnými zbraněmi. Většina z bojovníků Zulu byla vyzbrojena pouze assegai (železnými kopími), ve srovnání s puškami, které měl jejich nepřítel.
Poté sestoupíte na samotné bojiště, kde bílé hromady kamení a mohyly pokrývají kosti dávno padlých jednotek vojáků. Každá mohyla pojme asi deset vojáků, takže je snadné pochopit rozsah zkázy.
Poté vás váš průvodce zavede do nedaleké historické nemocnice Rorke’s Drift. Zdejší řeka Buffalo tvořila hranici mezi územími Britů a Zuluů, takže tato oblast byla strategicky důležitá pro obě strany. Večer 22. ledna 1879 bránilo jen něco málo přes 150 britských vojáků zdejší polní nemocnici proti 4 000 zuluským válečníkům. Jejich úspěch a vítězství vyústilo v udělení 11 Viktoriin křížů – rekordní počet předaných vyznamenání po jediné bitvě.
Bitva o Spioenkop – Britové vs Búrové
Největší kopec v regionu Spioenkop, byl dějištěm dvoudenní bitvy mezi britskými a búrskými silami ve dnech 23. a 24. ledna 1900. Britové se pokoušeli vysvobodit z obklíčení síly obležené v Ladysmith. Búrové, znalí dobře okolní krajiny, o přicházejících Britech věděli a uměli využít výhodnou strategickou pozici na kopci. Výsledkem bylo 243 britských obětí ve srovnání s pouhými 63 na búrské straně. Při návštěvě s průvodcem uvidíte jednotlivé pozice, které každá strana zaujala na svahu. Váš průvodce také líčí události, které se zde odehrály, včetně rolí Winstona Churchilla jako kurýra a Gándhího jako nosiče.
Bojiště Blood River – Búrové vs Zulu
16. prosince 1838 na 470 Búrských farmářů zaútočila přesila asi 12 000 zuluských válečníků na březích řeky Ncome. Obě strany bojovaly v této bitvě o území poté, co Búrové byli donuceni opustit Kapskou provincii, která v té době již byla pod plnou kontrolou Britů. Navzdory velkému rozdílu v počtu bojovníků palebná síla Búrů zabránila v porážce a velkých ztrátách na životech. Naopak Zuluové byli zabíjeni po tisících a jejich krev zbarvila řeku do červena. Když budete stát na místě, kde by se bitva odehrála, váš průvodce vám pomůže pochopit to, co se toho dne odehrálo – příčiny, strategie, důsledky. Můžete se také dozvědět o mnoha dalších konfliktech, které následně vedly k mnoha násilným střetům v dalších desetiletích. Je to součást jihoafrické historie, která zde pro vás získá jiný obrázek než jaký se učíme ve škole. Pomůže vám lépe porozumět současné Jižní Africe.
Ukážeme vám Jižní Afriku tak, jak ji máme sami rádi – v pohodovém tempu, kdy se Africe dostanete pod pokličku a pochopíte její duši. Tohle není zájezd, kdy závodíte v soutěži nazvané: Zaškrtnou si co nejvíc “musím vidět” v co nejkratším čase. Budete vnímat vůně buše, uvidíte jihoafrickou přírodní krásu, prožijete safari na všechny způsoby, vykoupete se v Indickém oceánu a vyrazíte na túru v majestátních Dračích horách… A pokud vám to bude málo, ukážeme vám i Kapské Město.
Zhruba 70 km jižně od Kapského Města leží asi nejikoničtější místo v celé Africe – NP mys Dobré naděje. Je to skalisko, která se však stalo symbolem Afriky a námořních objevů. Prožijete den uprostřed kapské přírody, projdete se fynbossem (typickou místní vegetací v národním parku), budete obdivovat luxusní předměstí Kapského Města, uvidíte tuleně, tučňáky, pštrosy, otevřou se vám úžasné výhledy na nekonečný oceán.
Park Hluhluwe-iMfolozi se rozkládá v srdci provincie KwaZulu-Natal a směle konkuruje světoznámému Krugerovu národnímu parku. Rozkládá se na ploše 1000 km2 uprostřed nádherných zelených kopců. Park je proslavený velkou koncentrací nosorožců i bohatou rozmanitostí mnoha dalších druhů zvěře. Je domovem celé Velké pětky. A jako bonus leží nedaleko Indického oceánu s nekonečnými plážemi.
Stačí jen slyšet název tohoto národního parku a každému se hned vybaví africké safari. Na území rozlohou přibližně odpovídající rozloze státu Izrael najdete neuvěřitelnou rozmanitost a množství africké zvěře a na své si zde přijdou i ornitologové. Ať zde strávíte den nebo týden, nebude se vám chtít tento kout africké přírody opustit. Vydejte se do buše v otevřeném terénním voze, nebo si dopřejte dobrodružství v podobě pěšího safari pod vedením zkušeného rangera a den plný zážitků zakončete drinkem při západu slunce…
Milovníci turistiky a pěších výletů nesmí při návštěvě Jihoafrické republiky vynechat Dračí hory. Podle náročnosti si zde vybere každý – najdete tady sotva hodinové trasy na procházky, celodenní túry i několikadenní přechody. Kromě nádherné přírody budete na svých výletech v Dračích horách obdivovat tisíce let staré skalní kresby křováků. Sbalte si pohorky a vyrážíme …
Kapské Město je považováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho poloha ve stínu ikonické Stolové hory přímo na břehu oceánu mu dodává jedinečné kouzlo. Na své dovolené zde si máte z čeho vybírat: hory, vinice, historie nebo gastronomie, nádherné pláže nebo bujarý společenský a noční život na Waterfrontu – dopřejte si něco z toho, nebo všechno, přesně podle vaší nálady.
Chcete zažít pocit nekonečného prostoru, ohromujících obzorů a naprosté svobody? Vydejte se do pouště Kalahari… jedinečná příroda, která je domovem mnoha druhů zvířat adaptovaných na přežití v těchto extrémních podmínkách: přímorožci, antilopy skákavé, lvi, levharti a gepardi. Stejným lákadlem jako jsou zvířata, jsou i fantastické přírodní scenérie vytvářené červenými písečnými dunami.
Hermanus je malebné městečko na jižním pobřeží, jehož návštěvu rozhodně nesmíte vynechat v sezoně velryb, tedy v období jihoafrické zimy. Ubytujte se v jednom z hotelů na pobřeží a při troše štěstí budete moct pozorovat velryby přímo z postele! I mimo sezónu je Hermanus příjemnou zastávkou při putování Jihoafrickou republikou, relaxovat můžete procházkami podél oceánu zakončenými výborným jídlem v jedné z místních restaurací, které bude doprovázet stejně dobré víno z nedalekých vinic.
Když v srpnu a září rozkvete poušť na severu Jižní Afriky, je to jako božský zázrak. Z vyprahlých nekonečných dun a pahorků se, jako mávnutím kouzelného proutku, stane rozkvetlá zahrada. Během pár dní se poušť promění v pestrobarevný koberec květin. Chce se vám opravdu vykřiknout božské: “A stal se zázrak”.
NP Tsitsikamma je park malý rozlohou, ale velký svojí krásou a nabízenými zážitky. Park se “tísní” mezi azurově modrým Indickým oceánem, lemovaným divokými útesy, a horami, které vystupují přímo z oceánu a tyčí se vysoko nad vás. Tsitsikamma je malý přírodní zázrak pro svoji scénickou krásu a fotogeničnost.
Tradice pěstování vinné révy v Kapsku sahá až do poloviny 17. století. První a nejstarší jihoafrickou láhev vína z roku 1659 už zde sice neochutnáte, ale vydejte se na návštěvu jakéhokoliv z téměř 150 kapských vinařství a nebudete litovat. Úžasná krajina s vinicemi pokrývající svahy hor skrývá nádherné farmy postavené ve stylu staré holandské architektury, kde vás při návštěvě rozmazlí skvělým vínem, které často doprovází neméně výtečná kuchyně. Při pikniku v zahradách na vinici se vám nebude chtít tento ráj opustit…
Knysna je příjemné letovisko na břehu laguny na jižním pobřeží Indického oceánu. Kromě milovníků přírodních krás, outdoorových aktivit a golfu je Knysna oblíbenou destinací pro labužníky. Zdejší ústřice a mořské plody jsou vyhlášené. Na konci dne se vydejte na plavbu lodí po poklidné hladině laguny a pozorujte západ slunce se skleničkou sektu v ruce …
Prastarý původní horský les, který se proměnil v civilizovanou džungli. Knysna Forest vás zve k pěší túře, vyjížďce na horském kole nebo pozorováním místní fauny a flóry. Kousek za městem tak objevíte nádhernou divokou přírodu, vzácné druhy ptáků a možná potkáte i slony…
Nádherné přírodní scenérie, dlouhé písečné pláže, uličky lemované kavárnami a restauracemi, poklidná atmosféra maloměsta … to vše činí z Plettenberg Bay jednu z nejoblíbenějších jihoafrických dovolenkových destinací. Plett, jak město místní nazývají, by nemělo chybět na žádném seznamu zastávek při projíždění Garden Route.
Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.