Nekonečné moře rezavě červených dun, vybělená bílá pánev a její pokroucené staré stromy. Sossusvlei je jako přímorožec, který se blýská na slunci a svým splývavým ocasem vám předvádí zepředu i z boku své mimořádné rysy před jasně červenou dunou, která se tyčí do temně modré oblohy nahoře.
Kdy cestovat: duben - listopad
Kam cestovat: Namibie
Kolik času potřebuji: 2 - 4 noci
Návštěva Namibie by byla neúplná bez návštěvy Sossusvlei, výstupu na dunu Big Daddy a posezení na této nejvyšší duně světa s výhledem na moře podobně vysokých dun mizejících na západním obzoru. Nejdostupnější z velkých červených dun podél silnice Sossusvlei je Duna 45. Jméno jí dala vzdálenost 45 km od brány parku Sesriem. Tyčí se více než 150 m nad okolními pláněmi a je lemována několika holými a často fotografovanými stromy. Nemůžete ji minout nebo nepoznat. Dáme vám tipy, jak a kdy ji nejlépe vyfotografovat.
Údolí Sossusvlei je zasazeno mezi červené písečné duny, které se tyčí až 325 m nad údolím. Málokdy tu najedete nějakou vodu, ale když řeka Tsauchab nashromáždí dostatek vody, objeví se tu řeka a jezero. Normálně popraskané suché bahno ustupuje modrozelené vodní hladině obklopené zelení a vodním ptactvem.
Písek v Sossusvlei pravděpodobně vznikl v Kalahari před třemi až pěti miliony let. Byl spláchnut řekou Orange a vyplaven do moře. Během milionů let byl písek zavátý na sever Benguelským proudem a uchytil se podél namibijského pobřeží. Odtud se postupně rozpínal do hloubi
vnitrozemí. Možná tu zažijete pocit déjà vu. Nedivte se – Sossusvlei se objevil v mnoha filmech a reklamách po celém světě a žádný příběh, který byl kdy o Namibii napsán, nevynechá jeho fotografii.
Ačkoli je mnohem méně slavný než jeho soused Sossusvlei, Deadvlei je ve skutečnosti nejpřitažlivější část v národním parku Namib-Naukluft – je to pravděpodobně jedna z největších památek jižní Afriky a nejvíce fotografované místo v Namibii. Z vyschlé pánve mezi dunami raší zdánlivě zkamenělé stromy, jejichž vyprahlé tmavé kmeny vrhají ostré stíny na upečené, vybělené bílé plátno. Spojení této scény s kobaltově modrou oblohou a tyčícími se oranžovými písky duny Big Daddy, nejvyšší duny v oblasti (325 m), je okouzlující.
3 kilometry dlouhý a 30 metrů hluboký kaňon Sesriem leží nedaleko dun v Sossusvlei. Kaňon byl do okolní rovné krajiny “vytesán” řekou Tsauchab během 15 milionů let. Nabízejí se zde dvě příjemné procházky: můžete se vydat proti proudu k brakickému jezírku na jeho konci nebo 2,5 km po proudu k jeho dolnímu konci. Podívejte se na přírodní útvar podobný sfinze na severním konci poblíž ústí kaňonu.
Namibie je tak unikátní země, že ji jen těžko lze popsat slovy. Zamilujete si ji pro její atmosféru, nádhernou a rozmanitou přírodu, jedinečné safari i skvělé jídlo a služby. Africký prostor a nekonečné horizonty před vámi se vám dostanou pod kůži. Na této cestě navštívíte nejkrásnější místa Namibie – od Fisch River kaňonu na jihu přes opuštěná města Kolmanskop a Luderitz až po provinční Swakopmund. Na severu si užijete safari v parku Etosha. Projdete se po dunách v Sossusvlei i kaňonem Sesriem. Projedete nekonečnou pouští, prozkoumáte skalní kresby v Twyfelfontein… Je to cesta do Namibie „jednou za život“. A slibujeme, že se budete chtít vrátit, protože „jednou za život“ nestačí.
V Africe se bydlí na stromech. Sedíte na terase stanu postaveného v koruně stromu uprostřed namibijské buše. V ruce držíte sklenku vína, na obzoru zapadá slunce, před vámi se v prachu válejí zebry a procházejí antilopy, nedaleko se potuluje šakal. Večer možná přijde i lev… Glamping v Namibii = zážitkové ubytování.
Zkamenělý les je oblast posetá zkamenělými kmeny stromů o délce až 34 m a obvodu 6 m, jejichž stáří se odhaduje na 260 milionů let. Vrátíte se zde o miliony let do historie a zaposloucháte se do příběhů dávných časů.
Diamanty, diamanty… s jejich těžbou Kolmaskop vyrostl do jednoho z nejmodernějších a nejluxusnějších měst světa. S ukončením těžby diamantů rychle vyprchala jeho tehdejší sláva. Dnes jsou domy zaváté po okna pískem, na minulou slávu odkazuje stará vana… Město je opuštěné a ponecháno napospas poušti.
Nikde jinde v Africe nenajdete nic ani vzdáleně podobné kaňonu Fish River Canyon. Ať už z některé z vyhlídek vnímáte ohromné rozměry a krásu místa, proletíte se nad kaňonem v letadle, nebo se pustíte na pětidenní pěší trek kaňonem, Fish River Canyon budete vždy objevovat a vnímat jako nesmírně zvláštní nezapomenutelné místo.
Představte si, že jste se ocitli na konci světa. Na nádherném, pustém, dechberoucím konci světa s nekonečnými obzory. Vítejte na Pobřeží koster, v Shipwreck Lodge. Do ruky dostanete welcome drink, projdete na terasu a přes písečné duny se zahledíte do vln oceánu…
Rozlehlost, prostor a nádherná pustina – to je Namibie. Díky její krásným nekonečným scenériím, kde stěží hledáte další lidi, tu zažijete nezapomenutelné dny a okamžiky na túrách, kdy se kocháte přírodní krásou kolem sebe. Jen vy a v okruhu mnoha kilometrů kolem vás nikdo další. Namibijská příroda je kouzelná a nedotčená. A je vcelku jedno, zda pro vás naplánujeme krátké vycházky na 1, 3, 5 hod nebo několikadenní túry s kempováním. Namibie je synonymem pro nekonečné horizonty a rozmanitou krajinou bez davů lidí.
Když u Pobřeží koster (Skeleton Coast) ztroskotala loď, tak utrpení námořníků teprve začalo. Nekonečná poušť, rozpálený písek, kromě mořské vody v Atlantiku jen sucho a stále pálící slunce nad hlavou znamenaly téměř jistou smrt… Vyslechněte si příběhy o osudech mnoha námořníků… i způsobech přežití v této krajině.
1600 kilometrů nehostinného pustého pobřeží – chladný Atlantik na jedné straně a nekonečná poušť na straně druhé. Pro člověka smrtící kombinace, pro lachtany domov. Tady, uprostřed Pobřeží koster, leží Cape Cross. Místo, které se stalo domovem pro více než sto tisíc lachtanů. Uvidíte je, uslyšíte je, ucítíte je… nezapomenete.
Jedna z nejznámějších scenérií Namibie, 1728 m vysoká Spitzkoppe, se jako fata morgána tyčí nad prašnými pláněmi jižního Damaralandu. Park je malý svojí rozlohou, ale velký svojí krásou. Spitzkoppe je vyprahlá krajina plná dramatických skalních útvarů a rájem pro milovníky turistiky.
Oblíbené dovolenkové letovisko Swakopmund je vmáčknuto mezi vlny Atlantiku a duny Namibu. Když se procházíte po jeho ulicích, můžete nabýt dojmu, že jste se ocitli u Severního moře nebo na Baltu. Německé dědictví zde zanechalo své stopy a v kombinaci s exotickým africkým nádechem činí ze Swakopmundu městečko, kde mnoho návštěvníků zůstává déle, než původně plánovali.
V NP Etosha zažijete safari jako nikde jinde v Africe. Vyschlá pláň, kam až oko dohlédne, nekonečné obzory, množství a rozmanitost zvěře… Přijeďte k napajedlu a vyfotíte na jedné fotce pět, šest i více druhů zvěře. Kolem jezera Fisher’s Pan objevíte množství vodního ptactva. Nikde jinde nepořídíte snímky zvířat v oblacích prachu se zapadajícím sluncem za nimi. Etosha je jen jedna.
Waterberg je přírodní úkaz, který jinde v Namibii nenajdete. Z rovné nekonečné krajiny vyrostla do výšky 50 kilometrů dlouhá a 16 kilometrů široká náhorní planina. Waterberg se “vznáší” 150 metrů nad okolní krajinu. Když vystoupáte na vršek, otevře se vám výhled do nekonečné krajiny.
Kouzlo pásu Caprivi v severní Namibii spočítá v jeho odlehlosti. Nepotkáte tu turisty, naopak zažíváte dny „samoty“ v naprosto úchvatné panenské přírodě. NP Bwabwata, který zde leží, je nazýván malou Botswanou. Protéká tudy řeka Okavango, která se rozlije do širokých mokřadů. Ty lákají mnoho ptactva i další zvěře. Safari zde je jedinečné a fantastické. Caprivi je jedno z nejúžasnějších míst v Namibii, které vám umožní zažít pocit něčeho výjimečného.
Vítejte v Namibu, nejstarší poušti na Zemi a rozhodně jedné z nejkrásnějších a nejdostupnějších pouštních oblastí na planetě. Toto je země s písečnými dunami par excellence, tichá, neustále se měnící a nestárnoucí. Návštěva Namibu je nepochybně jedním z vrcholů každé cesty do Namibie.
V čele travnatého údolí Aba Huab stojí skalní Twyfelfontein, který je jednou z nejrozsáhlejších přírodních galerií skalního umění na africkém kontinentu. V dávné minulosti toto místo s největší pravděpodobností přitahovalo divokou zvěř a vytvářelo ráj pro lovce, kteří nakonec zanechali své vzpomínky a památky na úspěšné lovy na okolních skalách.
Přírodní rezervace Okonjima o rozloze 200 km2 je centrem jednoho z nejpůsobivějších namibijských záchranných programů. AfriCat Foundation se stará o gepardy a další predátory zachráněné z konfliktů mezi lidmi a divokou zvěří po celé zemi. Dává zvěři prostor k záchraně.
Společnost Leones Travel s.r.o. realizovala projekt r.č. 0380000874 s názvem Tvorba vizuální identity pro novou značku společnosti Leones Travel s.r.o., který je zaměřený na marketingové aktivity a financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.